Market Snapshot
Austin · 1BR · 3 mi radius
Avg Rent
$2,590
↓ 0.4% MoM
↓ 3.8% YoY
Listings
142
↑ 6.2% MoM
↑ 14.1% YoY
Avg DOM
17d
Tightening
Radius
3 mi ▾
Sort by
Closest ▾
Comps map
Your Unit
1801 Lavaca St, Austin, TX
1BR · 1BA · 820sf · 0.0 mi
$2,400
82
5 Comparables
within 3 miles
Conrad Tower
1BR · 1BA · 820sf · 0.4 mi · 14d
$2,485
$3.03/sf
Seaholm Residences
1BR · 1BA · 795sf · 0.6 mi · 9d
$2,650
$3.33/sf
Rainey & Pearl
1BR · 1BA · 860sf · 0.8 mi · 22d
$2,520
$2.93/sf
West Campus Flats
1BR · 1BA · 760sf · 1.2 mi · 31d
$2,720
$3.58/sf
South Congress Lofts
1BR · 1BA · 840sf · 1.7 mi · 11d
$2,575
$3.07/sf
Add your unit on the Home tab to see comps around you